Vinohradnícky spolok Prietržka

Vitajte na stránkach Vinohradníckeho spolku Prietržka, kde Vám chceme pravidelne prinášať informácie o činnosti nášho združenia.

Vyhlásili výsledky súťažnej čitateľskej ankety Kniha Záhoria 2021 – 2022

V piatok 2. júna 2023 sa uskutočnilo v budove DAV-u v Senici slávnostné vyhlásenie výsledkov súťažnej čitateľskej ankety Kniha Záhoria 2021 – 2022. Organizátorom ankety, ktorá má už trinásťročnú históriu, bola Záhorská knižnica v Senici v spolupráci so Záhorským múzeom v Skalici, Mestskou knižnicou v Skalici a Knižnicou MCK v Malackách. Výsledky ankety zhodnotila riaditeľka Záhorskej knižnice Silvia Sameková. Ako povedala, cieľom ankety bolo  priblížiť čitateľom knihy, ktoré sa týkajú záhorského regiónu tematicky alebo prostredníctvom osoby autora či ilustrátora. Registrovali spolu 67 publikácií, ktoré vyšli v rokoch 2021 – 2022, z nich organizátori  posunuli do hlasovania 32. Hlasovalo sa od 19. apríla do 17. mája 2023 buď prostredníctvom online formulára alebo vyplnením hlasovacieho lístka priamo v spomínaných knižniciach. Po sčítaní 2 723 platných hlasov sa na prvom mieste umiestnila monografia Sotina (obec pričlenená pred 80-timi rokmi k Senici – pozn. autora) od autorskej dvojice Ján Peter a Ján Hromek (484 hlasov), na druhej priečke skončila reprezentatívna publikácia Pavla Dinku Príbehy Skalického rubína a Skalického trdelníka (309 hlasov) a pomyselnú bronzovú medailu si odniesla kniha Kelti na Zámčisku autorky Jarmily Horváthovej (231 hlasov).

Kniha Pavla Dinku Príbehy Skalického rubína a Skalického trdelníka, ktorá je i nositeľom Medzinárodnej ceny E. E. Kischa, pútavým spôsobom približuje prácu vinohradníkov a vinárov v Skalici, Mokrom Háji, Popudinských Močidľanoch, Prietržke, Radošovciach a Vrádišti, ale aj výrobcov preslávenej trdelníkovej dobroty na Záhorí. Publikácia je v exkluzívnom grafickom prevedení z autorskej tvorivej dielne Eduarda Timka – na 700 stranách obsahuje vyše tisícku fotografií. Dopĺňajú ju bohaté prílohy, resumé v slovenčine i angličtine a registre.

Miroslav Póša